Divoká krása Brd

Divoká krása Brd

Objevujete rádi neprobádané? Jste dobrodružné povahy a láká vás zavítat na turisticky nepoznaná místa? Pokud už vás také nebaví, že se z kouzelné přírody a jedinečných výhledů na čím dál více místech stávají turistické atrakce, výprava do hor postrádá jiskru dobrodružství a děsí vás davy lidí, zapomeňte na Krkonoše, České Švýcarsko i Adršpach a vydejte se do Brd.

Nejvyšší ryze české pohoří nabízí mnoho skrytých krás, nese v sobě punc tajemna a místní příroda si uchovala svou divokost. Jejich území ještě dva roky zpátky nebylo veřejnosti vůbec přístupné, a přesto jsou protkány sítí zpevněných cest ideálních pro cyklistiku. Vojenský újezd Brdy byl zrušen v roce 2016 a Brdy jsou od té doby chráněným územím a stále ještě ne příliš turisty poznaným místem. Rozhodně tady nečekejte stránečky s občerstvením na každém rohu, na suvenýry zapomeňte rovnou, čeká vás tady jen divoká a svérázná ale přesto dech beroucí příroda a výhledy. Ale úplně pusto tady také není, k výletu láká zřícenina hradu Valdek, klášter na Teslíně nebo lovecký zámeček Tři trubky.

Výhodnou a poklidnou základnou pro vaše výlety se může stát obec Ohrazenice v podhůří Brd, ze tří stran obklopená přírodou. Její poloha přímo v bývalém vojenském újezdu zaručuje klid a pohodu ideální k rekreaci a relaxaci ale také výborné výchozí pro procházky místo do okolních hvozdů, které jsou mimo jiné vyhlášeným houbařským rájem. Obec je navíc spjata s hornictvím Příbramského okresu a v minulosti se tu ve dvou šachtách těžil hematit.

A pokud vám přece jen bude smutno po civilizaci a začnete si v hlubokých lesích připadat jako Robinson, stačí sejít z kopců a rázem jste zpět ve světě lidí. Ve městě Příbram najdete vše, co může moderní člověk potřebovat, a mnohem více. Příbram proslavila těžba stříbra později železných a uranových rud, proto je hlavním lákadlem hornické muzeum. Dále byste neměli minout Svatou Horu, jedno z nejznámějších mariánských poutních míst ve střední Evropě.