Děti divadlo milují

Děti divadlo  milují

Vidět rozzářené dětské oči, plné smíchu a nadšení, slyšet neutuchající aplaus – to je ta nejlepší odměna, kterou dostávají herci představení pro děti.

V Milovicích, nevelkém městě v Polabí, se sešla parta nadšenců, která věnuje veškerý volný čas amatérskému divadlu. Herci chystají představení hlavně pro děti, a to klasické pohádky od známých i méně známých autorů, a také z vlastní dílny. Nejvíce se pobaví právě při realizaci vlastních autorských děl, kde mohou úplně popustit uzdu své fantazii a vytvořit pro děti ojedinělá představení, v nichž mohou aktuálně reagovat na dětská přání. Divadelní hry doprovázejí veselými písničkami, často improvizují. Spolupracují s Mateřským centrem Milovice při různých příležitostech a dá se říci, že bez A-Z Divadla, z. s. se neobejde žádná Mikulášská nadílka ani jiná oslava. Pohádky divadelníků jsou plné kouzelných postav, lesních víl, čarodějnic, čertů, vodníků, rusalek a také zvířátek. Hraje se buď přímo v Milovicích nebo v kulturním domě v Lysé nad Labem.

Asi není třeba dodávat, že děti se na představení vždy velmi těší a místa v hledišti bývají do jednoho obsazená. Herci navíc děti nenechají celé představení jenom tiše sedět na židličkách a sledovat děj. Do některých představení se malí diváci mohu aktivně zapojit, komentovat dění a radit pohádkovým postavám, jak vyváznout z nebezpečí. O to více děti takové představení baví. Mohou se samy projevit, zazpívat si a být aktivní.

V současné době je v repertoáru divadla jedenáct her, některé měly premiéru už před několika lety, ale stále přitahují diváky. Dvě z her – Zlý čaroděj a Princ Jindřich – byly dokonce nastudované na motivy dětí z místní základní školy. Další hry divadelníci připravují. Velkou péči věnují nejen přípravě samotných představení, ale také podobě kostýmů. Ostatně, ty, které se právě nepoužívají, jsou uložené v zázemí divadla a zájemci si je mohou na jeden týden nebo i na delší dobu půjčit. K dispozici jsou nejen kompletní dospělé kostýmy, ale i dětské. Dají se zamluvit i jednotlivé součásti, jako například paruky, sukně, kabáty nebo klobouky. A divadlo může pokračovat. Třeba i doma.