Co je malé, to je milé

Co je malé, to je milé

Český republika možná nemá moře, do nebe sahající hory či deštné pralesy, i přesto však učarovala nejednomu turistovi. Říká se „co je malé, to je milé“ a toto rčení nemusí platit jen pro lidi. Pro naši malou zemi to platí dvojnásob. I když u nás nemáme žádnou dominantu, která by „křičela“ do světa a lákala by turisty z druhého konce světa, lidem se u nás přesto líbí. A čím to je?

V dnešní době, kdy nebezpečí číhá takřka na každém rohu, a lidé mají pocit, že se nemohou nikde cítit bezpečně kvůli terorismu, organizovanému zločinu a dalším bezpečnostním hrozbám, Česká republika se stále řadí mezi nejbezpečnější místa. Možná je to velikostí, možná strategickým umístěním, nebo právě tím, že nemáme nic na první pohled tak dominantního a vyjímečného jako některé jiné státy. Ať už je to jakkoliv faktem zůstává, že lidé se u nás cítí mnohem bezpečněji, než v jiných státech.

Pokud by Česká republika měla na něco nalákat turisty, nepochybně to bude historie a příroda. Opět je třeba si uvědomit, že na rozdíl od jiných zemí, zde nemáme smrtelně jedovaté pavouky, malárii přenášející komáry či jiný nebezpečný hmyz, krokodýly nebo množství jedovatých hadů, vyskytujících se blízko našeho obydlí.

Co do historie, má Česká republika turistům hodně co nabídnout. Množství hradů a zámků dochovaných téměř v původním stavu a vystavěných v překrásných slozích nebo fascinující zříceniny. V České republice se také nachází množství skanzenů a westernových městeček, kde se návštěvníci na historii nemusí jen dívat, ale mohou do ní i „vkročit“.

Jedním z takových skanzenů je třeba Padorlický skanzen Krňovice, který nalezneme v Královéhradeckém, a který návštěvníkům představí expozici jak dobových forem bydlení, zemědělskou činnost, tak i podomáckou výrobu a řemesla používající se na vesnici a regionu Královéhradecka. Kdo si více potrpí na honosnější památky, jistě nepohrdne návštěvou kostela sv. Jiřího v Loučné hoře a kostela sv. Mikuláše v Nové Pece, které se vymykají od ostatních kostelů tím, že jsou postavené celý ze dřeva. Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli raději vidět hrad či zámek, spojte si obě do jednoho, návštěvou hradu a zámku Staré Hrady. Všechny tyto jmenované památky a turistické atrakce se nacházejí kousek od krásné vesnice Šárovcova Lhota, která také stojí za návštěvu.

Ať už jste tedy fandy do historie, milovníky fauny či flory, v České republice si v menší míře každý přijde na své.