V Čechách pod Kosířem je radost žít

V Čechách pod Kosířem je radost žít

Moderní obec s dlouholetou tradicí, typickým hanáckým nářečím a bohatou kulturou najdete na úpatí svahu Velkého Košíře, na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny asi 20 kilometrů od Olomouce. Tato obec je vyhledávaným kulturním i společenským střediskem, turisté se sem rádi vracejí a místní si život v obci nemohou vynachválit.

Pro turisty je tu mnoho lákadel, v budově bývalé továrny z dob Rakouska-Uherska na hasící techniku mohou navštívit velmi rozsáhlé hasičské muzeum nebo muzeum kočárů v jeho těsné blízkosti. V něm se nachází více než 50 historických kočárů a je jedno z největších svého druhu v Evropě. Další významnou dominantou obce je klasicistní zámek s unikátním parkem. Zámecký park navazuje na zalesněné svahy přírodního parku Kosíře a mezi jeho zajímavosti patří vyhlídková věž, Ulmanův skleník a Mánesův altán. Známý malíř Josef Mánes zámek často navštěvoval a jeho okolí ho inspirovalo k jeho vrcholným dílům. Ubytování pro turisty poskytuje malebný penzion Mánes, ve kterém mají možnost celodenního stravování nebo mohou zavítat za výborným jídlem do místního hostince Eliáš.

V České pod Kosířem se nabízí příjemný a pohodlný život lidem všeho věku, pro nejmenší je dispozici mateřská i základní škola a dětské hřiště, starší děti mohou navštěvovat některý z mnoha zájmových klubů od skautu po fotbal, pro dospělé jsou pravidelně pořádané sportovní a kulturní akce, a aktivním spolkem v obci je klub seniorů, který dbá na aktivizaci starších lidí a jejich zapojení do společenského života a najdete tu i dům s pečovatelskou službou. V zázemí obce nechybí ani pošta, zdravotnické středisko, knihovna nebo multifunkční budova pro sport a kulturu. Oblíbenou společenskou akcí jsou tradiční krojované hody, které na hanácku nesmí chybět.