Aktivní dovolená na kole? Cyklotrasy, které stojí za návštěvu

Aktivní dovolená na kole? Cyklotrasy, které stojí za návštěvu

Aktivní dovolená je poslední dobou vyhledávanější než kdy dřív. Přestože hlavním lákadlem každé dovolené je především odpočinek, většina z nás si začíná uvědomovat, že k tomu, abychom měli dobrou náladu a užili si dovolenou naplno, je dobré zvolit nějaký pohyb.

Pohybové aktivity v přírodě nás lákají hned z několika důvodů. Jednak je to čerstvý vzduch, kterého má většina z nás ve všední dny, kdy sedíme zavření v kanceláří, ze kterých se přesuneme autem nebo MHD rovnou domů, nedostatek, a jednak je to právě sedavé zaměstnání, které našemu tělu ubírá potřebný životní náboj. Zatímco dříve tak byla většina prací manuálních a lidé tak byli přes den nuceni alespoň k nějakému pohybu, dnes jsme schopni celý svůj pracovní den odsedět na jednom místě, zatímco ťukáme do počítače a vyřizujeme telefonáty. Díky tomu, že za nás dnes prakticky vše dělají stroje, chytré telefony a počítače, omezí se náš denní pohyb nezřídka kdy jen na cestu na toaletu a zpátky. Nedostatek pohybu se časem projeví nejen na nízké fyzičce ale také na našem psychickém rozpoložení. Při fyzické aktivitě totiž vyplavujeme endorfiny, které nám zlepšují náladu a zkvalitňují spánek.

A kdy jindy si udělat na sebe a svoje tělo čas než právě v době dovolené. Oblíbenými dovolenými jsou proto například dovolené na kole, které nejenže nám zajistí dostatečný přísun pohybu a pobyt na čerstvém vzduchu, ale jsou tak velmi praktickým dopravním prostředkem do míst, kam se autem nedostaneme. Česká republika s jejími rozsáhlými cyklotrasami navíc přímo vybízí k aktivně strávené dovolené.

Pokud si chceme výlet na kole ještě nějak zpestřit, můžeme ho spojit například s naučnou stezkou, která vede okolo Třeboně a je na ní umístěno celkem 22 zastávek vybavených informačními tabulemi. Milovníci horských kol a adrenalinových zážitků si zase přijdou na své na Čertových stezkách v okolí Nového Jičína. Byť se to může zdát nemožné, cyklistiku můžeme spojit i s návštěvou našeho hlavního města. Cyklotrasa A1 vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy a následně okolo Berounky až na Karlštejn.

Za návštěvu však stojí i některé obce, jejichž dominantou není z daleka jen obecní úřad, ale často v nich najdeme také krásné památky v podobě různých kapliček či kostelů. Velkým lákadlem je pochopitelně také krásná příroda, která vesnice obklopuje, a kterou ve městě dnes už téměř neuvidíme.