Hledá se účetní aneb Jak poznat tu pravou?

Hledá se účetní aneb Jak poznat tu pravou?

Každý podnikatel ví, že kromě dobrého nápadu a šikovných zaměstnanců potřebuje ještě jednu osobu. Účetní. Často o nich neslyšíme, přesto právě díky nim nám na účtu každý měsíc přistává výplata, díky nim se vydáváme na proplacené pracovní cesty, díky nim může firma správně fungovat. Jak ale najít tu pravou? Na českém trhu se jich pohybují tisíce, ovšem kvalitní účetní je vždy nedostatkovým zbožím.

V první řadě je třeba se rozhodnout, zda opravdu potřebujete „svoji“ účetní nebo vystačíte s externí. Pro menší a začínající firmy může být externistka lepší variantou, jelikož ji pravděpodobně nebudete potřebovat každý den či týden, a můžete tak ušetřit. Nesmíte ovšem zapomínat, že nevede účetnictví pouze vám a je třeba ji o každém požadavku a problému informovat včas. Dále si promyslete, co přesně od svojí účetní očekáváte. Má pouze zpracovávat daně a účty nebo toužíte po někom kreativním, kdo pomůže s růstem vaší firmy? Pokud plánujete podnikat i do zahraničí, nezapomeňte zjistit, zda to daná účetní zvládne – má dostatečnou znalost evropského nebo jiného trhu, disponuje znalostí angličtiny či jiného jazyka?

Většina firem se časem rozroste, pořídí si lepší prostory, nabere více zaměstnanců, často se ale stává, že účetní, která s vámi byla na začátku podnikání, kdy jste měli nanejvýš pár desítek zaměstnanců takové změny nezvládne. Naopak některé účetní jsou zvyklé na velké mezinárodní hráče a začínající firma pro ně nemusí být dostatečně naplňující. Každá účetní je jiná a preferuje jiné zaměření a velikost firmy, proto se nebojte zeptat, zdali o práci u vás (stále) stojí.

Dobrá účetní se pozná neustálým zájmem o svůj obor. Sledování měnící se legislativy je samozřejmostí, mnohé účetní se ale neustále vzdělávají a rozvíjí na nejrůznějších kurzech nebo se třeba učí pracovat s novými programy. Jestliže je vaše účetní do oboru takto zapálená, držte se jí.

V neposlední řadě je důležité, aby vám tato kouzelnice s čísly lidsky seděla. Vy s ní musíte řešit každého přicházejícího či odcházejícího zaměstnance, každou pracovní cestu, nemocenskou, rodičovskou, zpracování daní a mnoho dalších záležitostí. Svojí účetní byste se neměli bát kdykoliv na cokoliv zeptat, měli byste si být jistí, že vše dělá včas, přesně a spolehlivě.