Navštivte historicky nejstarší města v ČR! Která to jsou?

Navštivte historicky nejstarší města v ČR! Která to jsou?

Česká republika je plná měst s bohatou historií, ale které z nich je to vůbec nejstarší? A jaká je nejstarší vesnice v ČR? Pokud vás láká objevování dávné minulosti a architektonických skvostů, pak byste si tato nejstarší města v ČR rozhodně neměli nechat ujít. Pojďme se podívat, kde to všechno začalo!

Které město v České republice je nejstarší?

Tímto titulem se pyšní moravskoslezský Bruntál. Přesné datum není sice známo, ale první historická zmínka pochází z roku 1223. Tehdy se objevuje v Uničovské listině krále Přemysla Otakara I., kde se mluví o městských právech Uničova s odkazem na „naše měšťany z Bruntálu“. Tento zápis naznačuje, že Bruntál existoval už nejméně deset let před tím, tedy v roce 1213, od kterého také město oficiálně počítá svůj věk.

Bruntál byl založen jako hornické město a patřil k prvním v českých zemích, které se řídilo magdeburským právem. Dodnes zde najdete historické památky připomínající jeho bohatou minulost, včetně renesančně-barokního zámku či kostela Nanebevzetí Panny Marie. Pokud vás láká historie a autentická atmosféra, Bruntál by rozhodně neměl chybět na vašem seznamu míst k návštěvě.

Ale co když je to jinak?

Určit, které město je v ČR je nejstarší, není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Města často vznikala na místech starších osad, které se formovaly u obchodních stezek, brodů, brodů nebo v podhradí. Přestože bychom očekávali, že první příčky budou patřit právě těmto lokalitám.

Jak tedy určit nejstarší město?

Historická dokumentace těchto obydlí bývá neúplná, a tak nelze s jistotou říct, které město je skutečně nejstarší. Mnohá města svůj vznik datují podle první písemné zmínky, jiná podle doložené stavby nebo okamžiku, kdy získala městská práva. Žádný z těchto údajů ale nemusí přesně odrážet skutečné stáří sídla.

stara kniha
Zdroj Freepik.com

Nejen města, ale i obce

I kdybychom sestavili seznam všech měst v ČR, nebude nikdy kompletní – historické kořeny mnoha osad sahají daleko před jejich formální uznání. Česká republika má více než šest set měst, ale ještě starší mohou být tisíce obcí a městysů. Přesné prvenství tedy zůstává otevřenou otázkou.

Praha není nejstarším městem v republice? Jak je to možné?

Na první pohled by se mohlo zdát, že Praha jako historické, kulturní a politické centrum Česka je zároveň i nejstarším městem v republice. Její dějiny sahají hluboko do minulosti, nejstarší dochovaný záznam pochází z roku 965 či 966 a její starobylost potvrzují památky jako Pražský hrad nebo Vyšehrad. Přesto existuje zajímavý argument, proč Praha v tomto žebříčku nemusí stát na prvním místě.

Praha vznikala postupně

Na rozdíl od jiných historických měst nevznikla Praha jako jedno sídlo, ale postupným splynutím menších částí. Až do konce 18. století formálně neexistovala – tehdejší samostatná města, tedy Staré a Nové Město, Malá Strana a Hradčany, se spojila do jednoho celku až v roce 1784. Později k nim přibyly další části, jako Josefov, Vyšehrad a Holešovice.

mesto praha

Spor o hranice

Zajímavé situace nastaly i ve chvíli, kdy se některé obce chtěly k metropoli připojit, ale jiné si svou samostatnost naopak urputně bránily. Po roce 1886 se například Dejvice a Košíře chtěly stát součástí Prahy, jenže mezi nimi a historickým centrem ležely další obce, které o začlenění nestály. Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady a Žižkov dokonce vytvořily koalici, aby si zachovaly autonomii. Praha však jejich požadavky odmítla, a tak se její součástí staly až v roce 1922 – paradoxně později než některé vzdálenější čtvrtě.

Od Velké Moravy po svatého Václava

Historie nejstarších měst v ČR sahá hluboko do minulosti, což dokládají nejen archeologické nálezy, ale také dochované kroniky, listiny a městská privilegia. Některá města mají kořeny už v raném středověku a hrála klíčovou roli v dějinách českých zemí.

Stará Boleslav – nejstarší poutní místo

Mezi nejstarší města v ČR patří Stará Boleslav, která se stala významným duchovním centrem už v 10. století. Místo je neodmyslitelně spojené se svatým Václavem, jenž zde byl 28. září 935 (podle některých pramenů 929) zavražděn svým bratrem Boleslavem I. Právě tato událost učinila ze Staré Boleslavi nejstarší poutní místo v českých zemích.

Břeclav a velkomoravské dědictví

Jižní Morava byla odedávna křižovatkou obchodních cest a centrem rané státnosti. Důkazem toho je Břeclav, jejíž území zahrnuje i archeologickou lokalitu Pohansko – jedno z nejvýznamnějších hradisek Velké Moravy. Osídlení tu existovalo již v 9. století, což svědčí o historickém významu tohoto místa.

Breclav

Domažlice a první písemná zmínka

Domažlice se mohou pochlubit jednou z nejstarších písemných zmínek, která pochází už z roku 993. Tehdy český kníže Boleslav II. věnoval část výnosů ze cla v „Domasilicich“ nově založenému Břevnovskému klášteru. Tento historický zápis dokládá, že Domažlice byly důležitým obchodním centrem už na konci 10. století.

domazlice

Závěr

Nejstarší města v ČR jsou živoucím důkazem bohaté historie, která sahá až do raného středověku. Ať už jde o Bruntál, Břeclav, Domažlice nebo Starou Boleslav, každé z těchto míst si zachovalo jedinečné kouzlo a odkaz minulých staletí. Přesné určení nejstaršího města zůstává předmětem historických debat, ale jedno je jisté – česká města i obce skrývají nespočet příběhů, které stojí za objevování.

Zdroje: Poznatsvet, Kudyznudy, Středověk