Je vám v práci zima? Minimální teplota na pracovišti a co dělat?

Je vám v práci zima? Minimální teplota na pracovišti a co dělat?

S příchodem zimy se může stát, že teplota na pracovišti klesne pod komfortní úroveň. Kolik stupňů musí být na pracovišti, aby odpovídalo zákonným požadavkům? Podle zákoníku práce teplota na pracovišti v zimě podléhá jasným pravidlům. V tomto článku vám poradíme, na co máte nárok a co dělat, pokud se v kanceláři nebo výrobní hale třesete zimou.

Co říkají zákony a nařízení?

Minimální teplota na pracovišti se liší podle druhu vykonávané práce a prostředí. Zatímco zákoník práce (262/2006 Sb.) stanovuje povinnost zaměstnavatele zajistit bezpečné a zdraví neohrožující podmínky, avšak konkrétní teploty přímo nedefinuje. Minimální a maximální teploty jsou určeny nařízením vlády a ministerstva zdravotnictví (303/2022 Sb.), které stanovuje podmínky ochrany zdraví při práci.

V roce 2022 došlo ke změnám v souvislosti s energetickou krizí. Vláda schválila snížení minimální teploty, aby firmám pomohla optimalizovat náklady na vytápění. Tato úprava vyvolala řadu diskuzí, protože zaměstnanci na některých pracovištích pocítili větší diskomfort. I přesto zůstává povinností zaměstnavatele zajistit pracovní prostředí, které neohrožuje zdraví zaměstnanců, a přizpůsobuje teplotu charakteru práce i možnost vytápění.

Riziková teplota na pracovišti

Riziková teplota na pracovišti závisí na typu prostředí a charakteru vykonávané práce. Na nevenkovních pracovištích, jako jsou továrny nebo kanceláře, může být zaměstnanec vystaven chladu, pokud technologické požadavky vyžadují, pokud technologické požadavky vyžadují udržování nižší teploty, než je stanoveno v nařízení vlády (303/2022 Sb.).

Práce spojené s vysokým energetickým výdejem (106 W.m ² a více) jsou v těchto podmínkách v zvláště náročné, protože chlad může způsobit únavu nebo zdravotní potíže. Zaměstnavatel proto musí zavést opatření, která minimalizují riziko – například zajistit přestávky na zahřátí nebo vhodné ochranné pomůcky.

Na venkovních pracovištích, jako jsou stavby nebo práce spojené se zvládáním mimořádných událostí, je riziková teplota definována jako 4 °C a méně. V těchto podmínkách jsou zaměstnanci vystaveni intenzivní expozici chladem, což zvyšuje riziko podchlazení a dalších zdravotních komplikací. I zde platí povinnost zaměstnavatele přijmout ochranná opatření, která pomáhají zaměstnancům zvládnout práci bezpečně a bez ohrožení jejich zdraví.

Třída práce Minimální povolená teplota na pracovišti Maximální povolená teplota na pracovišti
I 18°C 27°C
IIa 14°C 26°C
IIb 12°C 32°C
IIIa 10°C 32°C
IIIb 10°C 30°C
IVa 10°C 30°C
IVb 10°C 30°C
V 10°C 30°C
Toalety 18°C 20°C
Sprchy 19°C 20°C

Minimální teplota na pracovišti podle profese

Kancelářská a administrativní pracoviště spadají do pracovní třídy I, kde je minimální teplota stanovena na 18 °C a maximální na 27 °C. Tyto hodnoty platí také pro podobné sedavé činnosti, jako je sestavování drobných předmětů nebo práce v laboratořích. Profese jako pokladní, nástrojáři nebo řidiči osobních aut patří do třídy IIa, kde je minimální teplota nastavena na 16 °C a maximální na 26 °C.

Zdravotní sestry a ošetřovatelky jsou zařazeny do třídy IIb, kde minimální teplota klesá na 14 °C, zatímco maximální může dosahovat až 32 °C. Pro fyzicky náročnější povolání, jako jsou řezníci nebo pekaři, zařazená do třídy IIIa, je minimální teplota na pracovišti 10 °C a maximální 30 °C.

Povinnosti zaměstnavatele

zákoník práce teplota na pracovišti v zimě

Zaměstnavatel má povinnost zajistit, aby zaměstnanci nebyli při práci vystaveni riziku spojenému s nízkými teplotami. Pokud teplota na pracovišti klesne pod 10 °C, je povinen poskytnout teplý pracovní oděv. Při teplotách 4 °C a nižších musí zaměstnance vybavit také rukavicemi a pracovní obuví chránícími před chladem. V extrémních podmínkách, kdy teplota klesá pod 4 °C, mají zaměstnanci při práci delší než dvě hodiny nárok na 10minutovou přestávku v ohřívárně.

Ochranné nápoje při práci v chladu

Zaměstnanci pracující v prostředí s teplotou nižší než 4 °C mají nárok na ochranné nápoje, které pomáhají zmírnit zátěž způsobenou chladem. Tyto nápoje musí být teplé a zaměstnavatel je povinen poskytnout minimálně půl litru na každou osmihodinovou směnu.

Ochranné nápoje se poskytují jak na venkovních, tak nevenkovních pracovištích, kde nízké teploty mohou ohrozit zdraví zaměstnanců. Tento jednoduchý, ale účinný benefit přispívá k ochraně zdraví při práci v chladném prostředí.

Co dělat, když teplota na pracovišti neodpovídá předpisům?

Pokud máte podezření, že váš zaměstnavatel nedodržuje předpisy týkající se minimální teploty na pracovišti a situaci s vámi odmítá řešit, máte právo se bránit. V menších firmách bez odborů nebo bezpečnostního technika můžete podat stížnost na krajskou hygienickou stanici.

Ve větších firmách s více než 25 zaměstnanci je možné obrátit se na bezpečnostního technika nebo odbory. V každém případě je důležité hájit své zdraví a pracovní podmínky, které musí odpovídat platným předpisům.

Zdroje: BusinessINFO, bezpecnostprace, E15, jenprace