Přídavek na dítě: Jak zažádat online a jak vypočítat nárok?

Přídavek na dítě: Jak zažádat online a jak vypočítat nárok?

V minulosti jsme již psali o dávkách, které jsou státem vypláceny občanům, kteří jsou například ve finanční tísni a nejsou schopni se svými příjmy zcela vyjít. Do teď jsme si ovšem nevysvětlili, co je to přídavek na dítě. Kdo na něj má nárok? Jak o něj zažádat? Tyto otázky si zodpovíme v dnešním článku.

Co je to přídavek na dítě?

Jedná se o dávku státní sociální podpory, která je vyplácena opakovaně nezaopatřenému dítěti a to v závislosti na příjmech všech posuzovaných osob. Nezaopatřené dítě je dle definice takové dítě, které není schopno se samo živit a to z důvodu věku, zdravotního stavu, nebo jiné objektivní příčiny.

Kdo může podat žádost?

V základu, o příspěvek žádá dítě, a dle práva děti dělíme na:

Nezletilé dítě

To závisí na věku dítěte – pokud se jedná o nezletilé nezaopatřené dítě, o přídavek musí žádat jeho rodič. Žádat může rovněž i osoba, které bylo dítě svěřeno do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu.
V případě rozvedených rodičů žádá ten rodič, kterému bylo dítě svěřeno do výhradní péče. V případě, že bylo soudem rozhodnuto o střídavé nebo společné péči, žádá a posuzuje se s dítětem rodič na základě domluvy bývalých manželů.

Zletilé dítě

Pokud se jedná o přídavek na zletilé nezaopatřené dítě, o přídavek žádá ono dítě a je posuzováno společně se svými rodiči v případě, že jsou hlášeni k trvalému pobytu v témže bytě jako dítě. Pokud tato podmínka splněna není, je dítě posuzováno samostatně.

Jaké jsou podmínky nároku?

Nárok na přídavek vzniká ve chvíli, kdy příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 3,4.
Rozhodným obdobím se rozumí kalendářní čtvrtletí předcházející období, na které je nárok na dávku uplatňován.
O příspěvek je možné žádat i zpětně, ovšem maximálně 3 měsíce zpětně ode dne podání žádosti.

Jaká je výše přídavku na dítě?

Výše měsíčního přídavku na dítě závisí na jeho věku:

a) do 6 let věku dítěte ve výši 830 Kč
b) od 6 do 15 let věku dítěte ve výši 970 Kč
c) od 15 do 26 let věku dítěte ve výši 1 080 Kč

Konkrétní částku si pomocí pár kliknutí můžete zjistit z pohodlí domova. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž svým občanům zpřístupnil možnost online kalkulačku. Zadáte pár potřebných informací a okamžitě vám vyskočí částka, na kterou máte nárok.

nárok na přídavek na dítě

Jak podat žádost?

Žádost můžete podat buď tradiční cestou (tedy na příslušném Úřadě práce, konkrétně na podatelně) případně na adrese příslušného kontaktního pracoviště.
Druhou možností je ovšem, díky dnešní moderní době technologií, podat žádost online cestou. Využít k tomu musíte tzv. Jendu. Jedná se o klientskou zónu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Co musím k žádosti doložit?

K podání žádosti je samozřejmě nutné přiložit i pár potřebných dokumentů. Kromě speciálního tiskopisu určenému k žádosti (který si lze stáhnout na stránkách MPSV) je nutné doložit také:

1. doklad o výši čtvrtletního příjmu všech společně posuzovaných osob za příslušné kalendářní čtvrtletí, nebo formulář Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávky
2. doklad o výživném, pokud některá ze společně posuzovaných osob tento druh příjmu v rozhodném období pobírala
3. potvrzení o nezaopatřenosti – (potvrzení o studiu se dokládá od měsíce, v němž dítě dovrší 15-ti let)

přídavek na dítě

Výplata přídavku

Přídavek je vyplácen Úřadem práce a to buď nezaopatřenému dítěti (je-li zletilé) či jeho rodičům – případně tomu, kdo má dítě v přímém zaopatření.
V případě, že má dítě v péči nějaká konkrétní ústav pro děti a mládež, je tato částka vyplácena konkrétní instituci. Je-li pobyt dítěte přerušen na dobu celého kalendářního měsíce, náleží příspěvek osobě, která má dítě v této době v zaopatření.
Přídavek je vyplácen měsíčně (po uplynutí kalendářního měsíce, na který náležel). Nedosahuje-li měsíční částka alespoň 1 000 Kč, je vyplácena za kalendářní čtvrtletí.

Doporučujeme
Související články: Kompletní přehled státních příspěvků

Zdroje: Hyponamiru – nezaopatřené dítě, Úřad práce – přídavek na dítě, Ministerstvo práce a sociálních věcí – přídavek na dítě, MPSV – Jenda, MPSV – Kalkulačka pro výpočet životního minima