Pomodoro technika: naučte se jak se správně a efektivně učit

Pomodoro technika: naučte se jak se správně a efektivně učit

Máte problém se soustředit, či pocit že máte paměť akvarijní rybičky? Učení nenávidíte, nejde Vám, a ani nevíte, jak se učit? Vyruší Vás každá notifikace na Vašem mobilu? Možná právě technika pomodoro je to, co Vám pomůže, a já Vám v tomto článku prozradím vše, co obnáší. 

Co znamená slovo pomodoro?

Pomodoro můžete znát jako italskou omáčku, která se využívá jako podklad na pizzu nebo jako omáčka do těstovin. Nicméně s tím nemá tato technika nic společného. Jméno pomodoro tato technika získala díky časovači ve tvaru rajčete, který využíval její vynálezce Francesco Cirillo.

Jak funguje technika pomodoro – učení?

Technika pomodoro funguje na principu přesných časových oken, ve kterých se učíte či pracujete, a přesných přestávek. Striktně vymezený čas na kratší časové úseky Vám má pomoc se do práce ponořit a využít plného soustředění

styly učení

Pro koho je určena technika pomodoro?

Máte-li problém se soustředit, a Váš mozek odvařila dnešní rychlá doba a sociální sítě, Váš dopamin střílí nahoru a dolu jako splašený, a Vaše schopnost pozornosti se dá přirovnat k rychlosti Kolibříka, je tato technika přímo pro Vás. Technika Vás naučí se po kratší časový úsek soustředit na dané úkoly, a co víc –  pomocí kratších časových úseků byste si měli rychleji a snáze zapamatovat vše potřebné. 

Jak si udělat plán učení?

Dle techniky pomodoro je ideální časové okno 25 minut práce či učení, a 5 minutová přestávka. Po 3 až čtyřech intervalech učení a pauz přichází delší 15 minutová přestávka. 

Vyzkoušejte si ale, co Vám funguje a vyhovuje, každý jsme jiný, a ne vždy je v dnešní společnosti možné takové přestávky dělat.

Můžete vyzkoušet jakýkoliv model, co vyhovuje Vám, 30 minut práce a 10 minut pauzy, nebo 45 minut práce a 15 minut pauzy, zkoumejte a objevujte. 

pomodoro

Příklad techniky pomodoro

Nejprve si uděláme plán toho, co vše se potřebujete naučit, nebo co potřebujete udělat. Poté si určíme priority – tedy co je potřeba do sebe nasoukat ještě dnes. Následně si tedy vytvoříte seznam úkolů. Poté už se učíte či pracujete dle Vámi zvoleného modelu, do doby než máte všechny úkoly splněné. 

Pro lepší představu vytvoříme modelový příklad na Valériii. Valérii čekají písemné státnicová zkoušky ze dvou předmětů. První zkouška kterou má se týká managementu, kde má dvacet otázek. Valérie 5 otázek z daného předmětu již umí, rozhodne se že se nyní naučí dalších 5 otázek, a vybere otázky, které může propojit s tím, co již umí. 

Valérie zapne stopky, a půl hodiny se učí. Po půl hodině vstane, nalije si vodu, zajde si na záchod, uvaří si čaj, protáhne se, a po deseti minutách se učí znovu. To opakuje třikrát, a poté si dá delší 15 minutovou přestávku. To opakuje do doby, než se naučí všech 5 otázek.

pomodoro technika

Stačí to? 

Učení je věc zrádná, sice se naučíme vše co potřebujeme, ale již po 20 minutách zapomeneme 58% všeho, co jsme se naučili. To může znít strašidelně, ale není třeba kreslit čerty na zeď. Pomůže Vám když si učivo budete průběžně opakovat. 

Na internetu najdete spoustu tipů a triků, jak ideálně opakovat abyste si co nejrychleji uložili učivo do dlouhodobé paměti. Na to Vám můžu říct jen to co v tomto článku omílám pořád dokola – každý jsme jiný. Najděte si způsob, co vyhovuje Vám. 

Konkrétně já si po hodině od učení čtu co jsem se naučila, a před spaním si v hlavě opakuji to, co mi tam zůstalo. Na znalosti pojím další učivo, a vždy cestou na důležitou zkoušku přečtu látku, ve které si nejméně věřím. To funguje mně. Vám může dobře posloužit naprosto jiný model. 

Co si z toho vzít?

Když se chceme soustředit, jsou pro nás dobré kratší časové úseky učení či práce proložené přestávkama. Díky tomu jsme schopni se více soustředit, a paradoxně se toho více naučit. Chceme-li si co nejdéle a nejpřesněji pamatovat co jsme se naučili, je třeba učiva opakovat.

Doporučujeme
Související články: Jak se efektivně učit? Osvojte si metody učení

Zdroje: Aktin, Jak se rychle naučit, Cemi, Orangeacademy