Dětské kroužky jako zábava ne povinnost

Dětské kroužky jako zábava ne povinnost

Každý rok ta stejná písnička. Začal školní rok a my se snažíme vyplnit dětem jejich volný čas nějakou mimoškolní aktivitou. Nabídka kroužků pro děti je každým rokem rozmanitější a my už zkrátka nevíme, co vybrat.

Je hned několik způsobů, jak svým dětem vybrat kroužky, a ne všichni rodiče mají stejná kritéria. Někteří upřednostňují požadavky dětí, ať jsou jakékoliv. Často se potom stává, že marně hledáme například kroužek kosmonautiky a jemu podobné. Druhý typ rodičů se zase snaží si skrze své děti plnit své vlastní nesplněné sny a jejich zájmové aktivity vybírají ne podle toho, co jejich děti baví, ale co by chtěli, aby je bavilo. Třetí typ rodičů vybírá kroužky podle časových možností a podle dostupnosti. Je totiž rozdíl, když vodíme třikrát týdně dítě do kroužku ve vedlejší ulici a nebo když nám cesta do něj zabere půl hodiny autem. Někteří hodně pracovně vytížení rodiče totiž nemají bohužel možnost obětovat denně hodinu času, aby své dítě dopravili do kroužku a zpět.

I přes to, že každý rodič má trošku jiné priority, měli bychom při výběru kroužku dbát alespoň na pár základních pravidel. Asi to nejzákladnější, co bychom měli mít při výběru kroužku na paměti je, že kroužek je pro dítě výplní volného času a nikoliv pokračováním školy. Tudíž například hodiny klavíru, do kterého musí doma pravidelně trénovat a dostává z jeho hodin úkoly, volnočasovou aktivitu nezastoupí. Obecně platí pravidlo, že u dětí do 10 let se takovéto talentové kroužky nedoporučují. V tomto věku je dobré kombinovat kroužky sportovní, tvořivé a jazykové. Teprve od 10 let je dobré děti zapisovat do kroužků talentových, jako je třeba zmíněná hra na klavír, protože teprve od tohoto věku je to začíná bavit. Důležité je také dětem nechat chvíli pro sebe, aby se mohly zabavit také svou vlastní fantazií a ne jen organizovanou zábavou. Obecně se doporučují tak 2 nebo maximálně 3 kroužky za týden. Zase samozřejmě záleží na věku a školních povinnostech dítěte.

Pokud nemáme kroužky přímo za domem, což by nám ulehčilo spoustu času dojíždění, je dobré mít alespoň všechny na jednom místě. Takovou možnost nabízejí například domy dětí a mládeže, kde najdeme nejenom pestrou škálu dětských kroužků, ale často i nabídky táborů, nebo jiných akcí pro děti. Jedním z takových míst je například Dům dětí a mládeže Praha 5.