Nezapomínejme o čem jsou Vánoce

Nezapomínejme o čem jsou Vánoce

Pomalu se blíží pro mnohé nejkouzelnější období v roce. Vánoce. Domácnost provoněná stromečkem a cukrovím, po městě svítí barevné ozdoby, lidé si dávají dárky a dělají si radost a vzduchem se nese téměř až pohádková atmosféra. Mnozí z nás si zapalují svíčky na adventním věnci, staví betlém a na štědrý den jdou na tradiční půlnoční mši. Zvony kostela jsou slyšet už z dálky, tichem se rozléhají koledy o narození Krista a atmosféru dokresluje svit svíček. Člověk nemusí být věřící, ale Vánoce s půlnoční mší mají spojené mnozí. Ještě aby ne, tento svátek je spolu s Velikonocemi nejvýznamnějším křesťanským svátkem, slaví se narození Ježíše Krista.

Bohužel původní smysl Vánoc se pomalu ale jistě vytrácí a je nahrazován konzumem. Lidé utrácí celé jmění za dárky, stresují se, aby měli doma uklizeno a napečeno co nejvíce druhů cukroví a úplně zapomínají, že Vánoce jsou především o dělání radosti a pomoci druhým, trávení času s rodinou a klidu a odpočinku. Právě ke zklidnění, ztišení a zamyšlení může velmi dobře pomoct ona půlnoční mše.

I když je Česká republika nejateističtější zemí a nejméně lidí u nás jsou členy nějaké církve, přesto se přes Vánoce o náboženství zajímá více lidí. Víra má totiž mnoho co nabídnout lidem i v dnešní uspěchané době. Dodává naději, pomáhá přečkat složité situace, poskytuje oporu ale i nabízí jiný pohled na svět. Poskytuje morální nápovědu, jak zvládat těžké chvíle a mnohým dává v životě smysl. Být věřící není jen o tom chodit každou neděli do kostela nebo číst bibli. Je to především o farnosti a společenství lidí kteří do ní chodí. Pokud byste rádi na Vánoce nebo kdykoliv jindy kostel navštívili a zkusili sami poznat proč se římskokatolická církev udřela po více než dvě tisíciletí a má mnoho zastánců po celém světě, navštivte Římskokatolickou farnost u kostela Nejsvětější Trojice v Praze na Košíři. Nebo kostel u vás v obci.