Na výlet do Ameriky

Na výlet do Ameriky

Za divokou a unikátní přírodou se nemusíte vydávat nikam daleko. A věta, že jste byli o prázdninách v Americe, bezesporu oslní všechny vaše známé. České Švýcarsko a Kanadu zná každý, ale o tom, že tu máme i Ameriku slyšel už málokdo. Nazývá se tak chatová oblast u obce Pamětice, ležící na úbočí Pamětické hory, kde v hlubokých dubových lesích najdeme mnoho vzácných druhů dřevin i živočichů. Hora je protkaná turistickými stezkami s krásnými výhledy do okolní krajiny a mnoha zajímavými místy.

V okrajové čísti lesa u silnice mezi obcemi Vísky a Pamětice se tyčí pískovcová skála, která připomíná dobu, kdy se tu těžil písek. Část bývalého lomu potom byla upravena na výletiště zvané “Ve Skále” kde se v létě koná mnoho akcí, sportovních událostí i tanečních zábav. Významnou lokalitou je i údolí zvané Pazderna, kde dochází k revitalizaci vodního toku a vybudování rybníka, který by měl sloužit ke sportu i rekreaci. Kromě pěší turistiky tudy vedou cyklostezky a v zimě běžecké tratě. Příjemné posezení na večer, nebo prostory pro konání kulturních akcí poskytuje kulturní dům v obci.

Pamětice samotné jsou obec ze 12. století a její název znamená ves lidí Paměťových. O tom, že si tito lidé mnoho pamatují svědčí velmi pestrá a podrobná historie. O té se můžete dočíst mnoho zajímavého na stránkách obce. V současnosti jsou Pamětice složené ze čtyř částí, centrum se nazývá Dědina, západní část Příhon, východní Hřesko a chatová osada Amerika. V centru stojí dominanta obce, kterou je kaplička z roku 1938. Obec plní funkci především ubytovací, za prací místní dojíždí do blízkých Letovic nebo Boskovic, avšak ve volném čase se ve své obci nenudí. Velmi oblíbená je místní knihovna se svou téměř stoletou historií, tenisové kurty jsou skvělým sportovištěm a o kulturní život pečuje sbor dobrovolných hasičů. Ti pořádají mnoho pravidelných akcí o plesu, přes masopust až po mikulášskou nadílku.