Na jižní Moravu za nejkrásnějšími hrady a zámky

Na jižní Moravu za nejkrásnějšími hrady a zámky

Léto nás láká k výletům a novým zážitkům. Pozitivní energie, kterou v letních měsících čerpáme ze sluníčka, nás vybízí k tomu pořád něco podnikat, plánovat a užívat si. Nejenom děti a studenti, kteří mají přes léto volno, ale také dospělí si v létě berou dovolenou, aby mohli vyrazit vstříc novým zážitkům. A když nemůžeme odjet na dlouho, tak se alespoň vydáváme na víkendové výlety po okolí. I když je Česká republika poměrně malým státem, je skoro nemožné podívat se na všechna zajímavá místa, které v sobě ukrývá. A to třeba také proto, že o spoustě z nich ani nevíme.

Jedním ze zajímavých míst vhodným nejen k víkendovému výletu je zámek Břežany. Zámek, který se nachází nedaleko státních hranic s Rakouskem, v docela malé vesničce Břežany, pochází nejméně ze 17. století, ze kterého se o něm dochovaly první písemné zmínky. Původně barokní zámek je přebudován v empírovém stylu a najdeme ho na vyvýšenině. Zámek je dvoupodlažní a je postavený do tvaru čtyřúhelníku.

Hrady a zámky patří obecně k oblíbeným turistickým cílům nejen v České republice. Ta jich má však hned několik. Je proto škoda vydat se pouze na jeden a ostatní z našeho výletu vynechat. Pokud už se tedy vydáme obdivovat jihomoravský zámek Břežany, můžeme si trasu výletu naplánovat tak nějak komplexněji a stihnout navštívit památek víc. Jižní Morava je na ně totiž velmi bohatá.

Oblíbeným cílem milovníků hradů a zámků v Jihomoravském kraji je zámek Lednice, který je zároveň nejnavštěvovanějším památkovým objektem na Moravě. Kromě obdivování samotné stavby si můžeme užít také procházku nádhernými zámeckými zahradami, kde na nás bude čekat občerstvení a doprovodný program.

Podobně honosným zámkem je zámek Lysice, který se nachází 35 kilometrů severovýchodně od hlavního města Jihomoravského kraje. Zámek vznikl z vodní tvrze, která byla přestavěna na renesanční a později barokní zámek. Dnes má zámek navíc i klasicistní úpravu. Jeho interiéry zaujmou bohatými sbírkami nábytku a předmětů uměleckého řemesla a to od renesance až po secesi.