Kořeny Chebského divadla sahají až do 15. století

Kořeny Chebského divadla sahají až do 15. století

Divadlo je způsob zábavy, který lidskou kulturu obohacuje už po tisíciletí. Své o tom ví už staří Řekové, kteří s divadlem přišli jako první. Ovšem pojďme se podívat raději do našich končin, protože i u nás je divadelní historie velmi bohatá. Jen málokoho v Chebu, když si oblékne krásné šaty nebo oblek a vydá se do divadla by napadlo, že už v patnáctém století se v tomto západočeském městě hrály divadelní představení. Obdobně jako ve zbytku země, to byla hra s církevními motivy, tak se vzdělání o náboženství šířilo mezi společnost, kde jen málokdo uměl číst. První uvedené představení v Chebu se odehrálo v roce 1442 a jednalo se o Chebské hry o Božím těle. O jeho oblibě mezi lidmi svědčí i to, že toto představení se hrálo až do roku 1517.

První stálou divadelní scénu však Cheb získal až v roce 1760 a to v domě U Turkovy hlavy a toto divadlo navštívil dokonce i císař Josef II. Významný je také rok 1787 kdy se divadlo přestěhovalo do chebské radnice a z tohoto roku také pochází nejstarší chebský divadelní plakát, kde na divadelní kus zve diváky Albrecht, vévoda frýdlantský.

Ale dost k historii, ačkoliv je poučná a poutavá, přítomnost a divadelní hry, které divadlo nabízí divákům k vidění dnes, si zaslouží více pozornosti. V současné divadelní sezoně můžete vidět až jedenáct her, které divadlo nabízí. V programu kromě komedií a tragédií samozřejmě nechybí ani představení pro děti nebo příjemné muzikály pro celou rodinu. Z názvů, které byste mohli znát je to například muzikálová komedie Škola základ života, drama Nebezpečné vztahy. Z toho co má divadlo už za sebou potom svědčí, že vybírá z těch nejlepších her, uvedlo takové tituly, jako je Adéla ještě nevečeřela, Cyrana z Bergeracu nebo Hamleta. Herci také říkali řadu ocenění a divadlo každý rok chystá pro diváky nová představení. Můžete se tak těšit na Čapkovo R.U.R nebo na komedii Chyť mě, jestli na to máš.