Kdy je správný čas, začít děti učit plavat?

Kdy je správný čas, začít děti učit plavat?

Pomalu ale jistě se blíží léto a s ním spojené vodní radovánky. Asi málokdo si umí představit, přečkat tropické prázdninové teploty, aniž bychom alespoň jednou nenavštívili nějaké koupaliště. Obzvláště pokud máme malé děti, je pro nás návštěva vody prakticky nevyhnutelná.

Většina dětí vodu prostě miluje. Ideálním místem jsou pro ně veřejná koupaliště a aquaparky, kde je prožitek z vody zpestřen také vodními atrakcemi jako jsou tobogány, divoké řeky nebo vodní jeskyně. Zatímco děti si řádění ve vodě užívají, pro rodiče mohou být podobné akce poměrně stresující, a to obzvláště v době, kdy jejich dítě ještě nosí do vody rukávky. Většinu času tak rodiče tráví bedlivým monitorováním každého pohybu svých potomků a o nějakém vodním relaxu u nich nemůže být řeč. Upírat dovádění ve vodě jim přeci nemůžeme, strachu ale také neporučíme. Kdy je tedy nejvhodnější doba, naučit děti plavat?

Plavání je jeden z mála sportům, který by měl umět doslova každý z nás. Nemusíme mít precizní techniku, ovládat všechny plavací styly, ani lámat časové rekordy, nicméně by nás voda, ve které nedosáhneme na dno, neměla vyvézt z míry. Je proto důležité v dětech již od malička pěstovat kladný vztah k vodě a pomalu ale jistě je s ní spřátelit.

Někteří rodiče si troufnou dítě naučit plavat sami, jiní jej raději přihlásí do plaveckých kurzů. Ani jedno není špatně, důležité je, aby se dítě plavat naučilo. Přihlášení dětí do plaveckých kurzů navíc nemusí nutně znamenat, že se rodičům děti učit plavat nechce. Často se totiž stává, že děti spíše než svého rodiče, poslechnou cizího učitele a odborníka. Často jsou také přirozeně motivovány soutěživostí s jinými dětmi, která je pohání k lepším výkonům.

Kontakt s vodou by měly mít děti už od prvního roku narození. Učení plavání, respektive konkrétních plaveckých stylů, by potom mělo přijít na řadu kolem pěti let. Obzvláště v poslední době však tento sport ztrácí na oblibě. Zatímco dříve se děti při každí příležitosti cákaly u vody a dováděly u řeky, dnes už se jim do vody tolik nechce. Podle odborníků to může být také tím, že kvůli době počítačových her a virtuálního života děti ztrácejí vztah k pohybu jako takovému.