Kde lišky dávají dobrou noc se žije krásně

Kde lišky dávají dobrou noc se žije krásně

Asi sedm kilometrů od známého automobilového města se nachází malá vesnička Pětikozly. Při návštěvě Mladé Boleslavi, města plného shonu a technického pokroku by vás nenapadlo, že pouhých pár kilometrů odsud leží malebná tradiční česká vesnička s pouhými sedmdesáti obyvateli. Klid Pětikozel je přímo poetický, nevede sem železnice a autobusové linky projíždí jen párkrát denně, a všude kolem jsou pole, lesy a louky. První zmínky o obci pocházejí již z roku 1360 a dosud si svým rozložením s kruhovým půdorysem a mnoha historickými domy typickými pro lidovou architekturu uchovává ráz tradiční české vesnice. Zajímavá je jistě kaplička stojící u obecního úřadu nebo nedaleký památný křížek.

Pokud hledáte klid, kde lišky dávají dobrou noc, ale zároveň se úplně nechcete vzdát civilizace, je toto to správné místo pro vás. Základní prvky občanské vybavenosti jsou samozřejmostí, obecní úřad je velmi čilý a ves je součástí Svazku obcí Mladoboleslavský venkov, který dbá o rozvoj regionu ale také ochranu životního prostředí. Další služby, pracovní příležitosti a vše co jen moderní člověk může potřebovat potom najdete v nedaleké Mladé Boleslavi.

Pro cyklisty je také obec tím správným místem, prochází tudy cyklostezka a skoro v každé okolní obci najdete hrad nebo jinou zajímavost. Milovníky přírody potěší, že v pohodlně dojezdové vzdálenosti je CHKO Kokořínsko neboli Máchův Kraj. Scenérie skal, skalních měst, tajemných jezírek a romantických roklí vás učaruje stejně jako známého autora. Lovci záhad by jistě neměli minout pověstný hrad Houska, romantickým duším se bude líbit zámek Skalsko a všemi oblíbený Bezděz také stojí za návštěvu.