Jedlová je příjemná pro život i rekreaci

Jedlová je příjemná pro život i rekreaci

Jedle obklopovaly tři osady, které se ve třináctém století za vlády Přemysla Otakara II. spojily v jednu obec. A ta dostala poetický název podle těchto vznešených jehličnatých stromů – Jedlová. Nachází se jihovýchodně od města Polička, na rozhraní mezi českými kraji a Moravou. Zaujímá plochu 2 304 hektary, žije v ní přes tisíc obyvatel v bezmála třech stovkách domů.

Vesnicí prochází silnice druhé třídy, obyvatelé mají dobré autobusové spojení do Poličky, Svojanova a do Brna. Vybavení Jedlové je ale tak příjemné, že lidé ani daleko za službami nebo zábavou jezdit nemusejí. Jsou tady dvě hospody – U Kunstů a U Dušků, kdo dává před pivem přednost vínu, přijde si na své ve Vinotéce u Dostálů. A rychlé občerstvení je U Marušky. Je tady pošta, zdravotní středisko, několik prodejen smíšeného zboží a kadeřnictví. Přímo ve vesnici vám místní firmy opraví porouchané jízdní kolo i auto. Výborné zázemí je především pro mladé rodiny s dětmi. V místě je totiž mateřská i základní škola s družinou. Rodiče mají prostor pro svoje sportovní vyžití na fotbalovém hřišti a tenisových kurtech.

Obec je příjemná i pro turisty, kteří tady nacházejí krásnou lesní krajinu a čistou vodu na koupání v několika rybnících. Mohou se zastavit jen na jeden den nebo se zdržet déle a ubytovat se v hotelu Zlatý potok s kapacitou dvacet lůžek nebo v cykloubytovně. To oceňují především cyklisté, kteří tudy projíždějí po cyklostezce, vedoucí z Litomyšli do obce Bystré.

Někteří lidé si místní kraj natolik zamilovali, že se sem rozhodli přestěhovat na celé léto nebo sem alespoň pravidelně jezdit na víkendy. Dokládá to téměř devadesát nemovitostí, které jsou využívány jako rekreační chalupy nebo chaty.

Milovníci historie a stavebních památek v Jedlové obdivují raně gotický kostel Navštívení Panny Marie se zvonicí, postavený už ve 13. století. Dodnes k němu přiléhá hřbitov, obklopený kamennou zdí. Do Jedlové se kdysi jezdilo do minerálních lázní Balda a Zlatá studně. Lázeňské objekty se do dnešních dní bohužel nedochovaly, na místě ve výšce 654 metrů nad mořem je jen kaplička, myslivna a studna s pramenitou vodou. Návštěvníci se tady ale v létě mohou posadit a občerstvit u nevelkého kiosku.

Zásluhu na rozvoji obce mají především lidé, kteří měli tu odvahu a chuť zasednout na obecním úřadu a převzít veškerou zodpovědnost za všechno. Kontaktovat je lze na čísle popisném 321 osobně, telefonicky i elektronicky.