Na hranicích s Rakouskem to žije

Na hranicích s Rakouskem to žije

Přímo na hranicích s naším sousedem Rakouskem, kamenem co by dohodil od známého města Laa an der Thaya se rozprostírá malá česká obec Hevlín. Její německý název Höflein znamená “dvoreček” a k tomuto názvu se váže řada pověstí.  Traduje se, že oblast kolem Hevlína bývala na jaře zaplavována řekou Dyjí, a proto se tedy nedalo trvale žít. Místní však využívali úrodných bahnitých půd pro zemědělství a v létě, když opadla voda, si zde stavěli dočasné příbytky takzvaně na dvorečku. Dnes již obci záplavy nehrozí, avšak přítomnost působivé krajiny okolí toku řeky Dyje zůstává obci do dnes.

V dobách minulých, kdy nebyly hranice přesně definovány, patřila tato obec spíše k Německu. Až po druhé světové válce a odsunu Němců si natrvalo získala své české jméno. Dnes tato obec leží na strategickém místě na hranicích dvou států, v bezcelním pásmu je nově vybudovaný bezcelní obchod, obcí prochází cyklostezka z Brna do Vídně, a proto nabízí široké možnosti ubytování i stravování. Díky pracovním příležitostem v blízkém Rakousku obec velmi vzkvétá a neustále se rozrůstá výstavba nových domů.

Hevlín je velmi dobře vybaven pro pohodlný život svých obyvatel. Ti v obci najdou mateřskou i základní školu, služby lékaře, lékárnu ale i knihovnu a nechybí ani sportovní hřiště s tělocvičnou. Nakoupit si mohou v některém z mnoha obchůdků a okolí obce je přímo dělané pro turistiku a poznávání jiné kultury.

Z přírodních zajímavostí je významné Hevlínké jezero, mokřady s bohatými porosty a výskytem vzácných druhů ptactva a obojživelníků. Zajímavé jsou i výpravy do pohraničí, kde se dochovalo lehké opevnění a k odpočinku jsou jako dělané termální lázně v Laa. Pohraniční turistické centrum potom turistům poskytne veškeré informace o okolí. V Hevlíně se také pravidelně koná mnoho kulturních a společenských akcí, proto se tu místní nikdy nenudí.