Do přírody, do města, pěšky nebo na kole. Turistika má mnoho podob

Do přírody, do města, pěšky nebo na kole. Turistika má mnoho podob

Turistika v sobě skrývá mnoho různorodých aktivit. Všechny však mají stejný cíl – poznat krásy přírody, cizích měst, pamětihodností, lidí z jiných částí světa a jejich kultury.

V době, kdy ještě nebyla auta ani jiné dopravní prostředky, bylo pro lidi naprosto přirozené dostávat se z bodu A do bodu B pěšky nebo na improvizovaných dopravních prostředcích. To, pro co jsme si my dnes vytvořili název „turistika“, bylo dříve něco, co lidé dělali každý den.

Díky tomu, že se dnešní doba „zrychluje“, se nám spousta věcí v životě výrazně usnadňuje. Místo toho, abychom ztratili hodinu pěší chůzí do obchodu a skoro dvojnásobek času s těžkými taškami zpátky, dnes sedneme do auta, na tramvaj či autobus a během deseti minut jsme na místě určení. Jinak tomu není ani s cestováním do jiných měst. Nastoupíme do auta doma a vystoupíme přímo tam, kde potřebujeme. Tento fakt má však jednu velkou nevýhodu – pomalu ale jistě ztrácíme kontakt s přírodou a okolím.

Díky navigacím v našich autech často ani nevíme, kam přesně jedeme a kudy bychom se tam jinak dostali. Vybíráme si vždy tu nejkratší a nejrychlejší cestu, jen abychom náhodou neztratili byť jen pět minut našeho drahocenného času, přičemž částo ani nevnímáme, kudy jedeme a jaká města nebo krajiny míjíme. Jsme zkrátka soustředění jen na náš jeden jediný cíl a svět kolem nám naprosto uniká.

Paradoxně možná právě proto je dnes turistika tak oblíbená. Prostřednictvím ní se snažíme získat zpátky ztracený kontakt s přírodou a dýchat chvíli také něco jiného než jen výpary z výfuků aut a továren. To, co dříve brali lidé jako naprostou samozřejmost, my dnes považujeme za něco téměř nadpozemského. Přitom právě příroda a neposkvrněná krajina jsou to nejpřirozenější, co na světě máme.

I když k turistice příroda neodmyslitelně patří a asi to první, co si všichni při vyslovení tohoto slova vybaví, jsou hory, zelené stromy, pěší stezky, čerstvý vzduch v plicích a příjemná únava, nemusí představovat turistika nutně jen túry. Navštívit můžeme i zajímavé vesničky, obdivovat architekturu a památky ve městech nebo se jet jen tak projet na kole. Všechny tyto věci spojuje stejný název – turistika.