Choďte co nejvíce na procházky, pomůžete svému zdraví, a to i tomu psychickému

Choďte co nejvíce na procházky, pomůžete svému zdraví, a to i tomu psychickému

Neustálé sezení doma nemá dobrý vliv na naše fyzické zdraví a ani na to psychické. Co však dělat, když jsou všechna sportoviště zavřená, běhat vás nebaví a cvičit doma nemáte prostor? No přece půjdete každý den alespoň na půlhodinovou procházku! Chůze je nejzdravější pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu pomáhá okysličit mozek a jako každý pohyb uvolňuje stres a vy se pak lépe můžete soustředit na práci. Pokud bydlíte v nějaké malé obci obklopené přírodou, kudy prochází řada cyklostezek, máte v tomto ohledu vyhráno. Každý den můžete zvolit jinou trasu a konečně máte čas na poznání svého nejbližšího okolí. Často ani člověk neví, co má kousek za domem, jak neustále vymýšlí zajímavá místa na výlety.

Vůbec nevadí, že nejste žádní sportovci a procházky budou zpočátku klidně kratší nebo v pomalejším tempu, i tak vám chůze přinese mnoho zdravotních výhod. Její pravidelný pohyb podporuje zdraví srdce a cév hned několika způsoby, klesá krevní tlak, zlepšují se hodnoty cholesterolu v krvi, posiluje se činnost srdce a snižuje se riziko cévních mozkových příhod. Ne nadarmo se proto říká, že pravidelná chůze je klíčem k dlouhověkosti. Pravidelný pohyb také promazává kolenní klouby a tím přispívá k předcházení artróze. Když k tomu přidáme, že chůze je nejdravější pohyb i co se držení těla týče, pomáhá od bolestí zad, venku přijdete na jiné myšlenky, provětráte si hlavu a zbavíte se tresu, pak o jejím blahodárném vlivu nemůže být pochyb.

A opravdu nezáleží, kde bydlíte, vždy je kam jít na procházku. Například obyvatelé Břežan na Znojemsku mohou chodit na procházky do nově upraveného parku u zámku, který k tomu přímo vybízí. V areálu najdete nádherné staleté platany a duby, můžete se kochat pohledem na rybník a nepřehlédnutelný zámek Břežany. V případě chuti na delší procházku je ideální variantou se vydat k oboře Pravice, kde můžete vidět daňky a muflony. Ještě o něco dále je potom přírodní památka Horní Karlov, kudy vede i naučná stezka, a tak se při procházce můžete ještě přiučit něčemu novému.