Česko, země hradů a zámků

Česko, země hradů a zámků

Ať už cestujete kamkoliv na světě, málokde najdete tolik hradů a zámků jako právě u nás.

Na našem území se nachází stovky tajuplných zřícenin, majestátních hradů i pohádkových zámků.

Vše to jsou pozůstatky a připomínky naší velmi bohaté historie, na kterou opravdu můžeme být hrdí, nesou v sobě architekturu dob dávno minulých, ukazují nám, jak žili naši předci a skrývají mnohé poklady. Vydat se můžete do kteréhokoliv koutu naší republiky a máte jistotu, že narazíte na hrad nebo zámek, nebo v kopcích objevíte pozůstatky tvrze.

Některé hrady i zámky jsou dokonce zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, jiné jsou unikátní svou velikostí nebo slohem a každý si jistě najde něco zajímavého. Mezi ty, které by měl každý někdy navštívit se jistě řadí jeden z největších hradních komplexů na světě – Pražský hrad. Své kouzlo má romantický zámek Lednice nebo hrad Hluboká a ze starší historie určitě zaujme proslulý Karlštejn nebo monumentální hrad Loket a Bezděz.

Za těmi méně známými stojí za to vydat se do regionu Znojemska, do okolí Vranova nad Dyjí, kde ve stejnojmenném městě najdete krásný zámek, v okolních kopcích ukrytý kamenný hrad Bítov nebo magickou zříceninu hradu Cornštejn. Kromě proslule známých hradů tu trošku schovaný najdete i státní zámek Uherčice. Díky jeho bohaté historii a mnoha stavebním úpravám kterými si prošel, bývá tento zámek také označován jako “učebnice slohů”.

Původně gotická tvrz byla přebudována na renesanční zámek se zahradami a anglickým parkem. Interiéry zámku jsou v rekonstrukci, zámek byl výrazně poničen činností statku a vojsk, a proto mají návštěvníci jedinečnou možnost vidět míru devastace a zároveň ocenit kvalitu prováděných restaurátorských prací. Opravdoví romantici si mohou zařídit na zámku pohádkovou svatbu a návštěvníky lákají dva prohlídkové okruhy a jeden speciální, zaměřen na zámecké sklepy, kde se vyskytují vzácní netopýři.